Rhinoceros Dersleri-Tek Başlık

Featured

You can find English Tutorials from this link jewelturk.net/portal/category/rhinoceros-tutorials/

RHINOCEROS derslerini sitemizde bir türlü bulamayan, bakmak İçin çaba sarf etmeyen zaten bedava olan bir şey İçin bana mesaj atıp bana şu derslerin linklerini gönderir misin diyenler İçin bundan böyle dersler tek başlıktan verilecektir. Daha ne yapalım?

Rhinoceros 3D programının Türkiye’de ilk defa Türkçe seslendirmeli görüntülü dersleri sitemizde bulunmaktadır. Dersler menülerin diziliş sırasına göre yapılmıştır?
Rhinoceros derslerinin tümünü 4 dosyada birleştiren bağlantılardır. Tek tek indirmek istemeyenler için tavsiye edilir.

Rhinoceros_Dersler_01_15.rar
Rhinoceros_Dersler_17_22.rar
Rhinoceros_Dersler_23_30.rar
Rhinoceros_Dersler_31_35.rar
Rhinoceros_Dersler_36_37.rar


Dersler Mediafire.com sitesinde bulunmaktadır. Dersleri TEK TEK indirmek için açılan sayfanın solunda bulunan “Click here to start download” yazısına tıklayınız.


Rhinoceros Dersleri 01 File Menüsü
Rhinoceros Dersleri 02 Edit Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 03 Edit Menüsü Bölüm 2
Rhinoceros Dersleri 04 Edit Menüsü Bölüm 3
Rhinoceros Dersleri 05 Edit Menüsü Bölüm 4
Rhinoceros Dersleri 06 View Menüsü
Rhinoceros Dersleri 07 Tektaş Yüzük Sesli Anlatımlı
Rhinoceros Dersleri 08 Tamtur Yüzük Sessizdir
Rhinoceros Dersleri 09 Taşlı Alyans Sessizdir
Rhinoceros Dersleri 10 Kül Tablası
Rhinoceros Dersleri 11 Curve Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 12 Curve Menüsü Bölüm 2
Rhinoceros Dersleri 13 Curve Menüsü Bölüm 3
Rhinoceros Dersleri 14 Curve Menüsü Bölüm 4
Rhinoceros Dersleri 15 Curve Menüsü Bölüm 5
Rhinoceros Dersleri 16 Curve Menüsü Bölüm 6
Rhinoceros Dersleri 17 Surface Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 18 Surface Menüsü Bölüm 2
Rhinoceros Dersleri 19 Surface Tools Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 20 Surface Tools Menüsü Bölüm 2
Rhinoceros Dersleri 21 Solid Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 22 Solid Menüsü Bölüm 2 (Solid Tools)
Rhinoceros Dersleri 23 Curve From Object Menüsü
Rhinoceros Dersleri 24 Transform Menüsü Bölüm 1
Rhinoceros Dersleri 25 Transform Menüsü Bölüm 2
Rhinoceros Dersleri 26 Dimension Menüsü
Rhinoceros Dersleri 27 Rhinoceros4 Vray ile Render ve Animasyon Yapımı
Rhinoceros Dersleri 28 Osnap Menüsü
Rhinoceros Dersleri 29 Rhino5 Beta Tanıtım
Rhinoceros Dersleri 30 Telkari Tel ile Kalp Kolye Ucu Yapımı
Rhinoceros Dersleri 31 Ajur Yüzük Rhinoceros Dersleri 32 Tel Yüzük Rhinoceros Dersleri 33 Sırataş Yüzük Rhinoceros Dersleri 34 Rhinoceros 5 tanıtım 1
Rhinoceros Dersleri 35 Rhinoceros 5 tanıtım 2
Rhinoceros Dersleri 36 Irhino 3D tanıtım
Rhinoceros Dersleri 37 Rhinoceros4 genel tanıtım


JewelTurk Örnek Dersler 01
JewelTurk Örnek Dersler 02
JewelTurk Örnek Dersler 03
JewelTurk Örnek Dersler 04
JewelTurk Örnek Dersler 05
JewelTurk Örnek Dersler 06


Jewelturk.net was built in 2005 as a student discussion forum. Then in 2006 summer, Jewelturk.net relased the first Turkish Rhinoceros tutorials in Turkey. All of these tutorials are voiced in Turkish. Today we have 36 Turkish Rhinoceros tutorials which are continuing to grow. All Tutorials are free to download. Jewelturk.net is the largest Rhinoceros community in Turkey. All the tutorials can be downloaded from forum page.


You can find English Tutorials from this link jewelturk.net/portal/category/rhinoceros-tutorials/

Kas 12

Solidworks ile Rhinoceros’un kısa bir karşılaştırması

Solidworks ve rhino kullanan birisi olarak her iki programı da benzer özelliklerini karşılaştırmak istedim.

Öncelikle solidworks programını kısaca özetlemeye çalışacağım

Solidworks (bundan böyle solid olarak anılacaktır) 3 ana yapıya sahip.Program her açılışta size hangi bölümde çalışmak istediğinizi soruyor.

1-Parça
2-Montaj
3-Teknik Resim
1-Parça
Bu bölümde yeni bir parça çizmek için gerekli tüm araç ve gereç bulunuyor sketch(eskiz) katılama sweep  ve bir çok araç bulunmakta.Ayrıca parça kısmında üst menüde ekstra olarak değerlendirme (ölçüm araçları) yüzey araçları bulunmakta

 

Resim:1 Solidworks Parça Sayfası

Solidin parça bölümünde katı modelleme ana çizim şeklidir yani rhinoda yüzeyleri veya katıları modellemede kullanırken  solidte %90 katı kullanılıyor

Yüzeylerden katı yapma komutu offset surface var ama biz rhinoda bunu et kalınlığı vermek için kullanıyorduk  solidte buna gerek yok direk kabuk (shell) komutu ile et kalınlığı verilmekte.
Burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum

Solidworkste yavaş ve zor modelleme yapılıyor ama sonradan düzenleme imkanı kolay çünkü parametrik
Rhinoda hızlı ve kolay modelleme yapılıyor ama sonradan düzenleme imkanı zor çünkü parametrik değil.
katı nesneleri çizmek için Sketch( çalışma düzlemi) açıp kapalı bir çizim (ör: kare) yapıp yükseklik (extrude) oluşturabilirsiniz.

1 sketch içerisinde 1 tane extrude yapabilirsiniz yani 1 sketchde farklı bir kaç kapalı çizim varsa size hangisine yükseklik vermek istiyorsunuz diye soracaktır bakınız resim2
Resim:2 Solidworks ile Yükseklik Verme

 

2-Montaj

Bu bölümde çizdiğiniz parçaları bir araya getirip bir montaj oluşturup makine veya bir tasarımı tamamlayabilirsiniz

şöyle düşünün kolye ucu çiziyorsunuz zincir kısmını ayrı çizdiniz kolye kısmını da başka bir parçada çizdiniz Montaj kısmında bir araya getirip yüzeyler delikler ile montaj ilişkisi veriyorsunuz. Bu parçanın su yüzeyi şuradan su kadar mm uzakta olsun bu parça su delikten içeri geçsin cıksın gibi özellikler var bu ne işe yarar derseniz montaj ile animasyon yapma imkanınız var

Parçanın kurulum şemasını bile burada yapabilirsiniz. Montajın tek kötü tarafı montaj içinde çizim yapamıyorsunuz. Montaja bişi eklemek isterseniz yeni bir Parça çizip sonradan eklemeniz gerekli.
Montajdaki parçaların herhangi birinin üzerine tıklayıp parçayı açıp düzenleebilirsiniz. Pah ve kalınlıkları değiştirebilir baştan parçayı çizebilirsiniz Kaydedip tekrar montaja döndüğünüzde parçanız montajda da değişmiş olacaktır.

Bu noktada rhinoda montaj yok her şey tek bölümde olduğu için istediğinizi istediğiniz yerden çizme rahatlığı var fakat bir parçayı düzenlemek istediğimizde  sadece o kısmı düzenlemek için geri kalan gereksiz şeyleri gizlemek zorundayız.

Montajda parçaları yüzey delik veya bir taraflarından başka parçaların yüzey veya deliklerine teğet tam dik çapraz veya ara mesafeli montaj ilişkisi vermek zorundayız demiştik. Çünkü montaj sayfasına çağırdığımız her parça merkezde ve taban düzlemine yakın çizilmiş olsada montaj sayfasına havada geliyor bir yerlere değdirmek ve montaj ilişkisi vermek çalışmamızı rahatlatıyor.

Montaj dosyasında diyelim 10 tane parçamız var. Solidworks her açılışta bu montaj içersindeki parçaları isimlerini ve yerlerini bir kontrol ediyor parça isim veya yer değiştirmiş ise bize yerini soruyor bulamazsak ve iptal dersek parçayı montajda yok sayıp var olanlar ile devam ediyor.

Rhinonun mantığına aykırı bir durum olmakla beraber bu solidin çalışma şekli. Rhinoda montaj olmadığı için tüm parçalar zaten tek dosya içersinde peki bunun dez avantajı nedir? Solidte montaj içersinde montaj ve parça ekleyebiliyoruz

Bu durumda bir çok klasör ve parça adını kontrol etmesi gerekiyor bazen montajdaki parçalar görselde sağlam olduğu halde gerçekte hatalı olabiliyor ve bir çok montaj hatası olusuyor bu da solidworks ile çalışmayı cok zorlaştırıyor örneğin 1 pahı değiştirmek için 5 dakika solidin açılmasını beklemişliğim vardır. Rhinoda dosya ne kadar ağır olursa olsun bir şekilde açılır ve biz değişikliği yaparız en azından o rahatlığı var bence.
3-Teknik resim

Bu bölümde ister montaj ister parça kısmından gelen çizimlerin teknik resme döküp ölçeklendirme ve not yazma işlemleri yapabiliyoruz
çalışma sayfasının altında teknik resim için gerekli tasarımcı bilgileri onaylayan imzası şirket anteti gibi bilgiler hazır geliyor.Bknz: res 3

Resim:3 Solidworks Teknik Resim 

 

Genel olarak solidworkste ayrıca tüm dosyaları direk PDF veya JPG olarak kayıt etme imkanımız var. Montaj bölümüne STL dosya alımı mümkün değil. Rhinoda çizmeye alışmış bir kişi solidte bazı seyleri yapmakta zorlanınca gerçekten çıldırmakta.

Hiç çizime başlamamış bir insanın solide uyum sağlaması daha kolay olabilir.

 

ÖZETİN ÖZETİ

Şimdi aklımızda tek soru kalıyor: Peki rhino parametrik olsaydı ne olurdu?
CEVAP: rhino parametrik olsaydı bu kadar kolay tasarım özelliğine sahip olmazdı.
her katıyı oluşturmak için defalarca yüzey seçmek veya açmak belirli konularda kısıtlı kalmak özgür tasarıma vurulan bir engeldir.Şu anda çeşitli yarı parametrik programlar( grass hoper) ise
Rhinoya parametre getirse bunlar yine tasarım için faydalı ama üretime katkısı yoktur.

Solidworks bence her ne kadar tasarım programı olsada sunduğu kısıtlı tasarım özelliği nedeniyle aslında solid bir “tasarlanmış bir nesneyi üretmek için üretim geliştirme programıdır”.
zira tasarım hızlı yapılır akla gelen ani fikirler hemen kağıda nasıl aktarılıyorsa bilgisayara aktarılmalıdır. Yk parametre yok unsur ağacı yok yüzey tanımlama ile uğraşarak hiçbir şey
yapamayız.Bu durumda hızlı modellemeyi Rhinoda yapıp üretim için solid kullanmalıyız derim.

Elimizde zaten tasarlanmış bir nesne var bunu üretebilmek  için solid kaçınılmazdır zira parametre üretim için gerekli bir unsurdur. 


Yukarıda yazdıklarım tamamen benim kendi görüşlerim olup elimden geldiğince tarafsız bir şekilde yazmaya çalıştım. Sizler de kendi görüşlerinizi ekleyebilirsiniz.

 

 

Mar 12

Rhinoceros 5, 90 günlük deneme sürümü çıktı

Rhinoceros 5‘in  90 günlük deneme sürümü çıktı. Daha önceden 25 kayıt hakkı tanıyan deneme sürümleri yerine artık 90 günlük kayıt hakkı tanıyan deneme sürümü kullanılmış.Birçok yeni komut ve özellik eklenmiş Rhinoceros5’i denemenizi tavsiye ediyoruz.

Rhinoceros5 i bilgisayarınıza kurabilmek için Microsoft .NET Framework 4 kurulu olmalıdır.

dotNetFx40_Full_x86_x64.exe

Oca 25

460 Vray malzemesi, Rhinoceros için

Rhinoceros programı için toplam 460 vray render malzemesi. Çeşitli taşlar, metaller, kumaşlar ,camlar vb bir çok malzeme bulunmaktadır.

Daha önceden paylaştığım linklerden silinenler olduğu için bu malzemeleri tekrar buldum ve güncelleyip yükledim.

3 farklı dosya paylaşım sitesinden indirebilirsiniz. Dosyaların şifresi www.jewelturk.net tir.

cosef.part1.rar.html

cosef.part2.rar.html

cosef.part3.rar.html

 

 

Ayrıca aşağıdaki rapidshare linklerinden de indirebilirsiniz

https://rapidshare.com/files/443722430/460Vray-Materials-for-Rhinoceros_by_cosef.part1.rar

https://rapidshare.com/files/443734381/460Vray-Materials-for-Rhinoceros_by_cosef.part2.rar

https://rapidshare.com/files/443741573/460Vray-Materials-for-Rhinoceros_by_cosef.part3.rar

 

Nis 10

Ev şeklinde yüzükler